04-10-2018 Emilie Møller er tiltrådt som partner i Fast Ejendom hos DLA Piper Den 1. oktober 2018 tiltrådte Emilie Møller som partner i DLA Pipers afdeling for Fast Ejendom, hvor hun skal stå i spidsen for arbejdet med at styrke DLA Pipers position inden for markedet for transaktioner med fast ejendom. Emilie får fast base på DLA Piper Denmarks kontor i København.
Emilie har - gennem flere års specialiseret arbejde på området hos det tidligere LETT Advokatpartnerselskab og senest Plesner - opbygget en solid erfaring inden for gennemførelse af større ejendomstransaktioner for både danske og udenlandske klienter, herunder særligt porteføljetransaktioner involverende erhvervs- og boligudlejningsejendomme samt transaktioner med udviklingsejendomme i alle faser. Igennem årene har Emilie oparbejdet stor erfaring med at lede og drive større transaktioner og processer.
Emilie har en LL.M. fra New York University School of Law, og er desuden beskikket advokat ved the New York State Bar.
- Emilie Møller er en fagligt meget stærk advokat, som skal være med til at styrke vores profil og position på markedet for ejendomstransaktioner. Hun har deltaget som rådgiver i en række af de største transaktioner inden for de seneste år og hun evner at kombinere sin viden om fast ejendom med selskabsstrukturer og finansiering, fortæller Martin Lavesen, Managing Partner i DLA Piper Danmark. |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
|||||||||||
Tilbage |
Nyheder
KURSER

Kontakt
Stine er webredaktør på Danske Advokaters hjemmeside og hjælper desuden specialforeningerne med at udarbejde nyhedsmails og med at opdatere deres hjemmesider.
Hun er ansvarlig for Danske Advokaters nyhedsmail og opdaterer vores medlemssystem.
Læs mere…33 43 70 22