Får du ikke allerede vores nyhedsmail, kan du tilmelde dig her.
22-03-2016 Økonomisk Ugebrev: Pinagtigt forløb med revision af revisorloven PRESSEKLIP: Myndighederne og erhvervslivet er på vej ud på et ekstremt farligt sidespor med forslaget til en ny lempelig revisorlov. Det konkluderer Økonomisk Ugebrev Ledelse i en kommentar til forløbet omkring revisorloven, der kaldes ”pinagtigt”. Økonomisk Ugebrev hæfter sig ved Danske Advokaters høringssvar, der er kritisk over for regeringens stærke fokus på at undgå overimplementering. ”Desværre har regeringen tilsyneladende fuldstændig glemt baggrunden for lovrevisionen, nemlig øgning af tilliden til revisor og den lovpligtige revision.” Ifølge Økonomisk Ugebrev Ledelse rammer Danske Advokater problemstillingen ”spot on” i sit høringssvar, der ikke kan støtte den rene minimums-implementering, som regeringens lovforslag lægger op til. Eksempelvis med henvisning til Danske Advokaters understregning i høringssvaret af, at ”det er bekymrende, at erfaringerne fra finanskrisen er fortrængt så hurtigt, som det synes at være tilfældet. Efter Danske Advokaters opfattelse er der grund til at gå længere end minimumsimplementering på dette meget væsentlige samfundsområde”. Læs også bloggen fra Danske Advokaters administrerende direktør, Paul Mollerup, hvori han konstaterer, at ”hvis lovudkastet bliver til lov, som det ligger, har vi ikke lært meget af finanskrisen”. |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
|||||||||||
Tilbage |
Sider
KURSER

Kontakt
Søren er ansvarlig for Danske Advokaters kommunikation, presse og public affairs.
Søren arbejder med alle genrer inden for kommunikation. Han tager sig blandt andet af foreningens pressearbejde og er ansvarlig for den digitale kommunikation og vores nyhedsbreve.
Du er altid velkommen til at ringe til Søren, hvis du eksempelvis har forslag til særlige emner, som Danske Advokater bør sætte fokus på i sin kommunikation med medlemmerne.
Læs mere…33 43 70 19