Tinglysningserklæringer

I alt 3.5 kursuslektioner
Praktisk information
Type
Kursus
Kursuslektioner
3.5
Standardpris
4.600 kr.
Medlem af Danske Advokater
3.900 kr.
Priser er ekskl. moms
5. november 2026 09.30 - 12.30
Danske Advokater, Valencia Vesterbrogade 32 1620 København V
Få styr på tinglysnings- og afgiftserklæringerne, så du undgår afvisninger og fristlysninger. Dette kursus giver dig det nødvendige overblik og klæder dig på til at håndtere tinglysning af adkomster, pant og servitutter.
Kurset kombinerer teori og praksis og giver dig en dybdegående indsigt i tinglysnings- og afgiftserklæringer. Du lærer at navigere i de komplekse regler og vælge de rigtige erklæringer til opgaven.
På kurset får du:
overblik over forskellige typer af tinglysningserklæringer og hvornår du skal bruge dem

Kurset er skræddersyet til dig, der vil styrke din forståelse af tinglysning og sikre en fejlfri proces. På kursusdagen gennemgår vi: •    forskellene på erklæringerne, så du lærer at bruge dem korrekt med henvisning til relevante love og bekendtgørelser

Ved deltagelse i kurset Tinglysning af pantedokumenter, som holdes samme dag, indgår frokost mellem de to kurser, også i forplejningen.

Underviser

Ulla Zurita
Advokat, Partner
Homann Advokater - Ulla Zurita
Ulla Zurita er advokat og partner hos Homann Advokater. Ulla har undervist i ejendomshandel siden 1999 og i digital tinglysning siden 2009. Ulla rådgiver indenfor fast ejendom, herunder i bolig- og erhvervshandler. Ulla har endvidere meget stor erfaring med bl.a. tinglysning af vedtægter for ejerforeninger, samejeoverenskomster, pantebreve, adkomstdokumenter og diverse servitutter, ægtepagter og fremtidsfuldmagter. Ulla er en af vore mest benyttede undervisere inden for fast ejendom og tinglysning.
Målgruppe
Du kan med stor fordel deltage, hvis du er sekretær, juridisk assistent, sagsbehandler eller arbejder med tinglysning.
Carina Larsen
Kursuskoordinator
Danske Advokater
Carina koordinerer kurser og uddannelser til advokater og administrative medarbejdere. Desuden bistår hun Danske IT-advokater.

Relaterede kurser

Kontakt os