18. august 2025

Nye skabeloner til advokatbranchens overdragelser og partnerskaber – nu i Smart Tools

Som medlem af Danske Advokater får du adgang til Smart Tools – en samlet pakke af digitale værktøjer udviklet af Pingo, som hjælper dig med alt fra beregninger og compliance til kontrakter og skabeloner.

Vi har nu udvidet Smart Tools med en nye række specialiserede skabeloner målrettet overdragelse af og regulering af samarbejdet omkring advokatfirmaer, herunder:

  • Overdragelsesaftaler – skabeloner til overdragelse af kapitalandele eller aktiver i advokatfirma
  • Ejeraftale for advokatfirma – skræddersyet til branchens særlige rammer
  • Interessentskabskontrakt – til regulering af samarbejdet mellem partnere
  • Tjekliste for overdragelse eller lukning af advokatfirma – så intet overses i processen.

De nye skabeloner er udviklet i samarbejde mellem Danske Advokater, Pingo og Hulgaard Advokater, der bl.a. specialiserer sig i rådgivning af advokatfirmaer om generationsskifte, overdragelser m.v.

Læs mere og prøv de nye skabeloner her (kræver login)

Kort om Smart Tools

Smart Tools samler en række digitale værktøjer og templates målrettet advokatbranchen. Smart Tools er udviklet for at gøre komplekse processer enklere, hurtigere og ensartede – og stilles uden beregning til rådighed for alle Danske Advokaters medlemmer.

Smart Tools er inddelt i tre hovedkategorier:

  • Finans- og afgiftsberegnere – få hurtige og præcise beregninger
  • Compliancedokumenter og regulering – hold styr på krav og standarder
  • Skabeloner og kontrakter – klar til brug, direkte i din praksis.

Uanset om du skal beregne afgifter, sikre compliance eller udarbejde kontrakter, finder du en digital genvej i Smart Tools.

Læs mere om Smart Tools her (kræver login)

Portræt af Dea Jahns
Dea Jahns
Kommunikations- og marketingkonsulent
Dea arbejder med kommunikation og markedsføring, web, grafiske opgaver og sociale medier. Derudover er hun ansvarlig for Danske Advokaters rabataftaler.
Kontakt os