24. september 2025

Høringssvar over udkast til forslag til lov om ændring af toldloven, lov om et indkomstregister, skatteindberetningsloven og skattekontrolloven

Danske Advokater har afgivet høringssvar over udkast til forslag til lov om ændring af toldloven, lov om et indkomstregister, skatteindberetningsloven og skattekontrolloven.

I udkastet foreslås det, at Skatteforvaltningen får mulighed for at bortskaffe varer, der vurderes som ukurante eller urealisable, på et tidligere tidspunkt end i dag. Ifølge forslaget vil destruktion kunne finde sted, så snart sagen om told- og afgiftskravet er endeligt afgjort – uden at en eventuel straffesag behøver at være afsluttet.

Danske Advokater finder dette problematisk ud fra et retssikkerhedsmæssigt synspunkt. Bevismateriale, der kan være afgørende i en straffesag, bør ikke kunne destrueres, før straffesagen er fuldt ud afgjort.

Danske Advokater opfordrer til, at hvis varer skal kunne bortskaffes, før en straffesag er afsluttet, bør beslutningen ikke alene træffes af Skatteforvaltningen, men kræve enighed med den virksomhed eller person, sagen vedrører. 

Læs høringssvaret i sin helhed her.

Susanne Maria Bager
Juridisk konsulent
Danske Advokater
Susanne er ansvarlig for Foreningen af Danske Skatteadvokater og fagudvalget for skatteret. Derudover bidrager hun til diverse juridiske og fagpolitiske intiativer.
Kontakt os