2. november 2026

Mentorer søges: Har du erfaring med opstart og drift af egen advokatvirksomhed?

Kan du huske, hvordan det var at starte din egen advokatvirksomhed? Nu har du mulighed for at hjælpe andre godt fra start. Danske Advokater søger erfarne advokater, der vil dele deres viden og erfaring som mentorer.

I Danske Advokater har vi et populært mentortilbud, hvor selvstændige advokater, der netop har startet egen virksomhed, matches med erfarne advokater, som selv har stået i samme situation, og som ønsker at dele ud af deres erfaringer.

Vi oplever i øjeblikket stor efterspørgsel på mentorer, og i starten af 2027 lancerer vi desuden et legatforløb, hvor en række ansøgere får mulighed for at få tildelt et undervisningsforløb kombineret med sparring fra en mentor. Derfor har vi brug for din hjælp, hvis du kan nikke genkendende til nedenstående:

  • Du har erfaring med etablering af egen advokatvirksomhed
  • Du har tid til at mødes med en mentee minimum tre gange i perioden januar til juni 2027
  • Din virksomhed er medlem af Danske Advokater.

Er du interesseret i at blive mentor? Så send en mail til kommunikations- og marketingskonsulent Dea Jahns på dja@danskeadvokater.dk. Skriv meget gerne, hvilke af disse områder du har særlig erfaring med:

  • Stiftelse af virksomhed  
  • Almindelig drift  
  • Bogholderi  
  • Salg og markedsføring  
  • Netværksopbygning  
  • Pitchmateriale  
  • KYC/GDPR/hvidvask  
  • Strategi  
  • Indkøb af it-systemer 

Du kan læse mere om mentorordningen her.

Læs om vores nye legatforløb for nystartede advokatvirksomheder
Læs også artiklen ”Mentorordning giver ro i maven – og mere tid til klienterne” 

Portræt af Dea Jahns
Dea Jahns
Kommunikations- og marketingkonsulent
Danske Advokater
Dea arbejder med kommunikation og markedsføring, web, grafiske opgaver og sociale medier. Derudover er hun ansvarlig for Danske Advokaters rabataftaler og partnerskaber.
Vil du modtage nyheder fra Danske Advokater i din indbakke?

Tilmeld dig vores nyheds- og kursusmail og få kurser, arrangementer, jobopslag og brancherelevante nyheder i din indbakke.

Kontakt os